Wakacje w Ciuchci Puch Puch (lipiec-sierpień 2020 r.)

„Letnia ekspedycja w zadziwiającą Krainę Pięciu Zmysłów” – projekt wakacyjny 2020 r.

 

Mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat do wzięcia udziału w sensorycznych wakacjach w Krainie Pięciu Zmysłów! 🙂

Wakacyjne półkolonie odbędą się w trzech dzielnicach Warszawy – na Bielanach, Targówku i w Wawrze.

Nasza wakacyjna przygoda trwa od początku lipca do końca sierpnia.

W zależności od Państwa potrzeb proponujemy opiekę miesięczną, tygodniową lub w pojedyncze dni.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym harmonogramem atrakcji.

Zapraszamy na dziewięć fascynujących tygodni Krainie Pięciu Zmysłów. 

Przez pierwszy miesiąc wakacji w Ciuchci Puch Puch będziemy badać, eksperymentować i analizować wyniki naszych doświadczeń, aby wspólnie ustalić, który ze zmysłów jest człowiekowi najbardziej potrzebny. Czy uda nam się wybrać tylko jeden? 🙂

 

Na początek weźmiemy pod lupę zmysł dotyku.

Zastanowimy się, do czego jest nam potrzebny. Czy można go wyłączyć? Sprawdzimy, co czuje nasza skóra przy dotknięciu i czy czuje to samo w różnych miejscach ciała. Ocenimy, który dotyk jest miły, a który nie. Dowiemy się, czy nasze dłonie mogą być wyznacznikiem ciepła, sprawdzając empirycznie, kiedy łatwiej jest wykonać zadanie, np. zapiąć suwak – mając czucie w ręce, czy nie mając? Zastanowimy się też, czy zmysł dotyku może nas oszukać. Zbadamy, czy nasze ręce mogą kogoś „zobaczyć”. Spróbujemy dociec, jak to jest, że pokrzywa parzy naszą skórę, mimo że nie jest gorąca. Zagramy w znaną grę – kółko i krzyżyk – ale pisząc tylko dotykiem. Wykonamy też sensoryczne kulki z tapioki i namalujemy niepowtarzalne obrazy, posługując się stopami, piętami i łokciami.

Drugi tydzień wakacji poświęcimy zgłębianiu tajemnic zmysłu słuchu.

Rozszyfrujemy, czym jest dźwięk i jak to się dzieje, że jesteśmy w stanie go usłyszeć. Ciekawe zabawy badawcze dadzą nam odpowiedź na pytanie, czemu służą małżowiny uszne, a przy okazji ustalimy, czy słyszymy tylko uszami. Sprawdzimy również, czy zawsze odbieramy swój głos w ten sam sposób – np. po przyłożeniu rąk do uszu lub całkowitym ich zatkaniu. Zastanowimy się, dlaczego inni ludzie słyszą nasz głos inaczej niż my sami. Czy uda nam się znaleźć sposób, żeby ucho słyszało lepiej? Będziemy bawić się zaskakującymi dźwiękami, wydobywając je z nietypowych „instrumentów” (np. z krzesła, papieru etc.). Przekonamy się, że nawet nasze prace plastyczne potrafią przemówić! Narysujemy dźwięki i zagramy je na… szarfie.

 W kolejnym tygodniu zajmiemy się połączonymi zmysłami węchu i smaku.

Przekonamy się, że niecały język odczuwa tak samo – w jednym miejscu kubeczki smakowe reagują na słodycz, w drugim na słoność, jeszcze w innym na kwaśność. Sprawdzimy, ile prawdy jest w powiedzeniu, że jeśli nos jest zadowolony, to język też. Czy podczas degustowania z zatkanym nosem uda nam się odróżnić jabłko od cebuli? Zastanowimy się, co to znaczy, że potrawa jest ostra, i dlaczego, gdy czujemy apetyczny zapach, cieknie nam ślinka. Nasze kolejne działania badawcze wykażą, po co nam dwie niesymetryczne dziurki w nosie i czy każdy z nas ma dobrego nosa. Będziemy podążać śladami poruszającego się zapachu i zweryfikujemy założenie, że smak ma kolor. Wykorzystamy pachnące produkty do tworzenia kreatywnych prac plastycznych. Wykonamy aromatyczne i jadalne masy sensoryczne, napawając się kuszącą wonią czekolady i zielonych pączków.

W czwartym tygodniu celem naszych doświadczeń będzie poznanie tajników funkcjonowania oka – narządu wzroku.

Zadamy sobie wiele pytań, na przykład, po co nam dwoje oczu. Czy dzięki temu widzimy lepiej niż gdybyśmy mieli tylko jedno? Jak to się dzieje, że w pewnych sytuacjach nasze źrenice rosną, a w innych maleją? Zastanowimy się nad powiedzeniem zjeść coś oczami. Sprawdzimy, czy można widzieć dotykiem i dowiemy się, jak z czytaniem książek radzą sobie osoby niewidome. Zainteresujemy się również powodem, dla którego mrugamy, i spróbujemy wyjaśnić, co to znaczy zrobić coś w mgnieniu oka. Bawiąc się iluzją optyczną, przekonamy się, że wzrok potrafi oszukiwać. Wykonamy proste zabawki optyczne – taumatrop, który animuje statyczne obrazy, teleskop, przez który widać gwiazdozbiory, oraz lupę, w której soczewką będzie kropla wody.

Ostatni tydzień lipcowej ekspedycji naukowej to czas, w którym zainteresujemy się zmysłem równowagi.

Spróbujemy ustalić, jak to się dzieje, że zachowujemy równowagę i potrafimy kontrolować położenie swojego ciała w każdej niemal sytuacji, np. gdy przyklejamy się plecami do ściany, robimy „jaskółkę”, czy stoimy na jednej nodze, dodatkowo trzymając w dłoni jakiś ciężar. Dowiemy się, co wspólnego z równowagą ma środek ciężkości i gdzie jest zlokalizowany. Ocenimy, czy łatwo jest wyważyć środek ciężkości talerzyka, łyżki, kartki. Sprawdzimy, czy da się maszerować, mając na głowie tackę, na której stoi butelka. Szereg zabawnych eksperymentów, np. przeskoki pomiędzy ruchomymi kijkami, pozwoli nam ustalić, który z pozostałych zmysłów współpracuje ze zmysłem równowagi. Przekonamy się, jak trudno jest odczytać litery, gdy oczy „bujają”. Potrenujemy też narciarstwo domowe, pospacerujemy na szczudłach z puszek po kawie i stworzymy zabawki wykorzystujące równowagę, np. pingwina wańkę-wstańkę i balansującego na kwiatku motyla.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej wakacyjnej oferty.

Gwarantujemy wspaniałą zabawę, mnóstwo przygód oraz niezapomniane wakacje! 🙂

Szczegóły oferty mogą Państwo uzyskać u dyrektorów przedszkoli.

Opłaty (opieka pedagogiczna, wszystkie zajęcia, całodzienne wyżywienie)

  • dziennie – 100 PLN
  • tygodniowo – 450 PLN
  • miesięcznie –  1600 PLN

Przedszkole i Żłobek Ciuchcia Puch Puch Bielany

ul. Klaudyny 28a, Warszawa

Tel.: 660-718-942

E-mail: bielany@puchpuch.pl

Przedszkole i Żłobek Ciuchcia Puch Puch Targówek

ul. Łokietka 7, Warszawa

Tel.: 660-416-500

E-mail: zacisze@puchpuch.pl

Przedszkole Ciuchcia Puch Puch Wawer

ul. Stradomska 12, Warszawa

Tel.: 600-200-306

E-mail: wawer@puchpuch.pl

 

Zajęcia sensoplastyczne Ciuchci Puch Puch

Zobacz pozostałe aktualności »

Zadzwoń: 22 490 24 24