Wakacje w Ciuchci Puch Puch – lipiec i sierpień 2021

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat do wzięcia udziału w wakacyjnej podwodnej EKOpodróży Nautilusem!


Podwodna EKOpodróż Nautilusem, czyli intrygujące odkrycia na dnie oceanu…

1 tydzień wakacji (1 – 9 lipca)

Pierwsze dwa dni naszej przygody spędzimy na przygotowywaniu wszystkiego, co niezbędne badaczom morskich głębin – zbudujemy statek, wykonamy elementy ekwipunku nurka, skonstruujemy kompas i nauczymy się nim posługiwać, poćwiczymy wchodzenie po trapie… Kolejne dni upłyną nam na zdobywaniu patentu marynarza: będziemy trenować rzut kołem ratunkowym i wciąganie kotwicy na pokład, zaliczymy też żeglarski chrzest, a podczas niego tradycyjną próbę smaku. Przed przystąpieniem do nauki nurkowania przeprowadzimy eksperyment, aby sprawdzić, jak robi to Nurek Kartezjusza. Przez okrętowy bulaj poobserwujemy podwodny świat, również w świetle latarki. Wykonamy oryginalne okazy ryb ze… skarpetek. Pobawimy się z polującymi morświnami i posłuchamy opowieści morskiej muszli. Aby zobaczyć, jak długo mogą rozkładać się odpadki, założymy „śmieciowy ogródek”.


2 tydzień wakacji (12 – 16 lipca)

Podejmiemy wyzwanie kapitana okrętu Nautilus i wyruszymy na podwodną misję, której celem będzie oczyszczenie morskiego dna z zalegających tam śmieci. Co znajdziemy, nurkując w głębinach? Pierwszego dnia będzie to postrzępiony, pełen węzłów sznurek. Po wyciągnięciu go na ląd spróbujemy – w ramach upcyklingu – znaleźć dla niego jakieś zastosowanie i dać mu nowe życie. Sprawdzimy na przykład, czy przyda nam się do wykonania magicznej sztuczki polegającej na przelaniu wody „po nitce” z jednej szklanki do drugiej. Zbadamy, czy sznurek może przekazywać energię, a ponadto wykonamy zabawkę „wirujący krążek” i sznurkowy stojak do kredek, stworzymy też oryginalne prace plastyczne. Niezbędną porcję ruchu zapewni nam ekwilibrystyka na linie i wesoła zabawa „Morze – ląd – statek”.


3 tydzień wakacji (19 – 23 lipca)

Podczas kolejnego zanurzenia będziemy kontynuować naszą misję. Tym razem podejmiemy
z dna balon i przetestujemy różne sposoby wykorzystania go do zabaw i eksperymentów. Sprawdzimy, czy uda nam się nadmuchać go inaczej niż własnym oddechem, czy będzie w stanie utrzymać na sobie szklankę i co się wydarzy, gdy przekłujemy go długimi wykałaczkami. Odkryjemy też, że balon potrafi unosić skrzydła motyla. Pobawimy się w „Berek – balonik!” i urządzimy miniturniej balonowego tenisa. Wspólnie stworzymy oryginalne dzieło malarskie, rzucając balonami z farbą i wykonamy małe wazoniki w balonowych „ubrankach”.


4 tydzień wakacji (26 – 30 lipca)

Kontynuując uprzątanie morskich głębin, cała nasza załoga zanurkuje ponownie. Kto wrzuca do wody pudełko po pizzy?! Tektura już się wprawdzie rozmoczyła, ale nadal można zobaczyć logo. Jakie właściwości ma papier? Sprawdzimy, czy można zamoczyć chusteczkę do nosa, nie zanurzając jej i jak woda wędruje po papierowym ręczniku. Budując różne konstrukcje z papieru, ocenimy, jaki kształt filara mostu lepiej się sprawdza – o przekroju kwadratowym czy okrągłym? Poskaczemy w „lustrzanym odbiciu”, wykorzystując zużyte kartki papieru, przekonamy się też, czy da się przez taką kartkę przejść, nie rozrywając jej krawędzi. Nadając drugie życie papierowym odpadom papierowym, wykonamy m.in. „kręciołka”, zwijane z gazety ślimaki i różnej wielkości piłki.


5 tydzień wakacji (2 – 6 sierpnia)

Mimo że wakacje to czas laby, nie kończymy naszej misji dbania o czystość wód.  Nurkujemy nadal i tym razem w nasze ręce trafia zgnieciona plastikowa butelka po wodzie. Sprawdzamy, co się z nią dzieje pod wpływem temperatury i czy da się w niej przenieść wodę, jeśli jest dziurawa. Przekonujemy się, jaką moc zyskuje zwykła słomka do napojów, gdy zatkamy jej wlot palcem. Znaleziona butelka i cienka folia posłużą nam do wykonania pływającej meduzy, a kolorowe nakrętki uatrakcyjnią zabawy ruchowe „Kraby łakomczuchy” i „Ciekawska ośmiornica”. Urządzimy też slalom pomiędzy wiszącymi butelkami i poznamy zabawę edukacyjną „Raz-dwa-trzy, butelki do sortowni”. Z dużej plastikowej butli wykonamy „śmieciowego głodomorka”, a folię bąbelkową wykorzystamy do stworzenia drzew. 


6 tydzień wakacji (9 – 13 sierpnia)

Podczas następnego zejścia pod wodę znajdujemy na dnie kapsle od butelek i częściowo zasypany piaskiem kluczyk. Zabieramy nasze znaleziska na powierzchnię i dociekamy, z czego są wykonane. Zastanawiamy się, dlaczego niektóre metalowe przedmioty rdzewieją, np. gwoździe, i sprawdzamy, czy rdzę da się usunąć, a jeśli tak, to co zrobi to lepiej: ocet czy coca-cola? Bawiąc się rzeczami z metalu, odkrywamy, że niektóre z nich mają właściwości magnetyczne. Wykonujemy ćwiczenia oddechowe (oddech jest dla nurka bardzo ważny!), przedmuchując puszkę po napoju od kubeczka do kubeczka. Z kapsli od butelek wykonujemy pionki do gry w kółko i krzyżyk, a z biurowych spinaczy – zakładki do książek. Uczestniczymy też w zabawie ruchowej „Uwaga, jeżowce!” i organizujemy slalom z puszką między kolanami.


7 tydzień wakacji (16 – 20 sierpnia)

Zaczął się kolejny tydzień lata, a nasz dzielny zwiad nurkowy znów wyrusza na podwodną ekspedycję. Penetrując morską otchłań, w wyżłobionym przez wodę dole dostrzegamy… jabłko, rozsypane obierki z ziemniaka i skorupki z jajek. Kuchenne odpady w oceanie! Nie możemy uwierzyć własnym oczom. Czy da się jakoś wykorzystać te śmieci? Kilka pomysłów na szczęście się znajdzie. Założymy np. hodowlę ziemniaka, dowiadując się, czemu służą „oczka” na nim.  Jako dzielni marynarze bez obaw sprawdzimy moc cebuli i przekonamy się, czy da się wymieszać żółtko z białkiem bez roztłukiwania skorupki jajka. Podczas zabaw ruchowych posadzimy ziemniaki, a następnie będziemy je zbierać – za pomocą łyżki. Poznamy zabawę „Cebula i czosnek zbudowali mostek”, a ze skorupek po jajkach wykonamy doniczki na rzeżuchę.


8 tydzień wakacji (23 – 27 sierpnia)

Nasza podwodna misja wydobywcza dobiega końca, czy znajdziemy jeszcze jakieś odpady? Na dnie nic zbędnego już nie widać, ale gdy wynurzamy się na powierzchnię, widzimy, że na falach unosi się drewniana łyżka. Zabieramy ją ze sobą, by tym razem zbadać właściwości drewna – jak zachowuje się w wodzie, czy jest dobrym przewodnikiem ciepła…  W innej zabawie badawczej sprawdzamy, w jaki sposób oddychają drzewa i co się stanie, kiedy włożymy szyszkę na noc do wody. Podczas zabaw ruchowych wykorzystujemy patyki – przenosimy patyk na patykach, urządzamy sztafetę patyków, próbujemy też jak najdłużej utrzymać patyk postawiony na dłoni. Z dostępnego materiału przyrodniczego konstruujemy małe wigwamy i wykonujemy pracę plastyczną techniką kolażu.


9 tydzień wakacji (30 – 31 sierpnia)

Na zakończenie naszej misji przeprowadzimy kilka eksperymentów, które pokażą nam, dlaczego dbanie o czystość środowiska jest tak ważne. Dowiemy się, jak zanieczyszczenia wpływają na mieszkańców wód i co dzieje się z morską fauną i florą, gdy do oceanu trafia ropa. Zrozumiemy też, jak ogromnym zagrożeniem dla środowiska są dzikie wysypiska śmieci. Zajrzymy do naszego „śmieciowego ogródka”, aby sprawdzić, czy i jak zmieniły się zakopane przez nas odpady. Przed zejściem na ląd każdy marynarz wybierze sobie dowolny materiał wtórny i według własnego pomysłu nada mu nowe życie, funkcję i nazwę.


Przedszkole i Żłobek Ciuchcia Puch Puch Bielany

 

ul. Klaudyny 28a, Warszawa

Tel.: 660-718-942

E-mail: bielany@puchpuch.pl


Przedszkole i Żłobek Ciuchcia Puch Puch Targówek

 

ul. Łokietka 7, Warszawa

Tel.: 660-416-500

E-mail: zacisze@puchpuch.pl


Przedszkole Ciuchcia Puch Puch Wawer

 

ul. Stradomska 12, Warszawa

Tel.: 600-200-306

E-mail: wawer@puchpuch.pl


 

Zobacz pozostałe aktualności »

Zadzwoń: 22 490 24 24