Wakacyjna Stacja Ornitologiczna (projekt wakacyjny, sierpień 2020)

W sierpniu kontynuujemy pełne wrażeń wakacje w Ciuchci Puch Puch. Drugi miesiąc lata spędzimy, wędrując edukacyjną ścieżką przyrodniczą, aby zgłębić tajniki życia naszych skrzydlatych przyjaciół – ptaków.

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat do wzięcia udziału w Wakacyjnej Stacji Ornitologicznej.

Wakacyjne półkolonie odbędą się w trzech dzielnicach Warszawy – na Bielanach, Targówku oraz w Wawrze i będą trwały przez cały sierpień.

W zależności od Państwa potrzeb proponujemy opiekę miesięczną, tygodniową lub w pojedyncze dni.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym harmonogramem atrakcji.

Pierwszy tydzień – „Gniazdo…”

Weźmiemy pod lupę ptasie domy. Dowiemy się, po co, gdzie i z czego ptaki budują swoje gniazda. Czy wszystkie materiały się do tego nadają? Sprawdzimy, co może się stać, jeśli ptak wyścieli gniazdo folią. Wyposażeni w lornetki, wybierzemy się na spacer do lasu lub parku w poszukiwaniu ptasich siedzib. Zobaczymy różne rodzaje gniazd – m.in. ogromne gniazda bocianie, jaskółcze lepianki z gliny, wiszące woreczki remizów oraz dekoracyjne altanki altanników. Dowiemy się, w jaki sposób ptasi rodzice chronią swoje potomstwo przed wrogami i jak dbają o higienę gniazda. Uczestnicząc w zabawie „Kukułcze jajo”, poznamy zwyczaje pasożyta lęgowego – kukułki. W skonstruowanych przez nas gniazdach, zbudowanych z różnorodnych materiałów, zamieszkają kolorowe ptaszki na drucianych nogach oraz pisklęta z klamerek do bielizny – także wykonane samodzielnie przez nas.

Drugi tydzień – „…a w gnieździe jajka!

Na początek sprawdzimy, co jajko ma w środku i jak wytrzymała jest jego skorupka. Dowiemy się też, który ptak znosi największe, a który najmniejsze jajka. Podczas zabaw badawczych i eksperymentów poszukamy odpowiedzi na wiele intrygujących pytań, m.in. dlaczego ptasie jajo nie ma kształtu piłeczki do ping-ponga, czemu służy różne ubarwienie skorupek i jak to się dzieje, że ptasia mama nie zgniata maleńkich jaj swoim ciężarem. Porozmawiamy również o pisklętach – zastanowimy się, czy pisklak w jaju nie marznie, czym się żywi i jakim cudem – gdy przyjdzie odpowiedni czas – takie bezbronne maleństwo potrafi przebić twardą skorupkę, by się z niej wydostać. Z pewnością zaskoczy nas fakt, że pisklęta „rozmawiają” zarówno z mamą, jak i między sobą, będąc jeszcze w jajkach! Zorganizujemy konkurs obierania jajek na czas, pobawimy się w nieznane dotąd zabawy „Ósme odpada” i „Podaj jajo” i wykorzystamy skorupki jaj do stworzenia kreatywnych prac plastycznych.

Trzeci tydzień – „Mistrzowie lotu” 

W pierwszej kolejności zajmiemy się ptasimi piórami – sprawdzimy, jak są zbudowane i czy wszystkie tak samo. Dowiemy się, jakie funkcje pełnią poszczególne rodzaje piór: te najbardziej puszyste służą utrzymaniu ciepła, te najdłuższe i najmocniejsze umożliwiają lot, a te w ogonie pozwalają zmieniać jego kierunek. Zastanowimy się, dlaczego w ciągu roku ptaki zmieniają upierzenie, a eksperyment z rozszczepieniem światła wyjaśni nam tajemnicę kolorów ptasich piór. Zaintrygowani powiedzeniem, że coś „spływa jak woda po kaczce”, odkryjemy kolejną niezwykłą właściwość piór – nie przesiąka przez nie woda!  Oczywiście będziemy też bawić się piórkami, ćwicząc przy okazji małą motorykę oraz aparat oddechowy. Czy jednak same pióra wystarczą, by latać? Dowiemy się, czym jest aerodynamika i jak ptaki wykorzystują swój aerodynamiczny kształt ciała. Przeprowadzimy szereg eksperymentów, by sprawdzić, jak zachowuje się powietrze, napotykając różnego kształtu i wielkości przeszkody (pudełko, butelkę, jajko), i wykorzystując przedmioty codziennego użytku (kartkę papieru, autko, gumkę), przekonamy się, że opór powietrza pomaga w lataniu. Zbadamy też, jak działają kominy termiczne, wieszając spiralę nad źródłem ciepła, a puszka po napoju pomoże nam zrozumieć, jak działa siła nośna. Na koniec poznamy tajemnicę lotu ptaków w kluczu i dowiemy się, co to są nieloty i czym różnią się od podlotów.

Czwarty tydzień – „Ptasie osobliwości”

Będziemy zgłębiać wybrane aspekty przystosowania się ptaków do środowiska. Modele ptasich łap i specjalnie przygotowane błotko pozwolą nam sprawdzić, czemu służy taki, a nie inny kształt stopy ptaka. Eksperyment z wykorzystaniem klamerki do włosów i spinacza do bielizny wyjaśni z kolei, jak to się dzieje, że ptaki nie spadają z gałęzi podczas snu. Do drążenia, przecedzania, kłucia, skubania, łowienia… – jakże zdumiewającym narzędziem jest ptasi dziób! Wykorzystując zakraplacze, zaparzacze, obcęgi, wsuwki i pęsety imitujące dzioby, przeprowadzimy szereg eksperymentów, by przekonać się, jak ptaki zdobywają pożywienie i czy odfiltrowanie go z wody lub rozdrobnienie to łatwe zadanie. Szczególnie zainteresujemy się dzięciołem – czy od mocnych uderzeń dziobem nie boli go głowa? Jak wydłubuje owady z drzewa? Dlaczego nie jest w stanie chodzić po ziemi? Czym jest kuźnia dzięcioła? Kolejnym przedmiotem naszego zainteresowania będzie ptasi wzrok. Dowiemy się, że większość ptaków ma oczy osadzone po obu stronach głowy, co daje im możliwość patrzenia każdym okiem gdzie indziej. Wyjątkiem jest tu sowa, ona jednak może – jako jedyna w tym towarzystwie – obrócić głowę do tyłu, i to aż o 270°! Oczy ptaków drapieżnych działają jak teleskopy, a ptaki rybożerne wykorzystują załamanie światła, by upolować swoją ofiarę pod wodą. Doświadczenie „Znajdź mnie, jeśli potrafisz” pokaże, czy łatwo wypatrzyć zakamuflowany obiekt.

Zastanowimy się również nad wieloma innymi kwestiami, np. co daje ptakom stroszenie piór? W jakich warunkach i z jakiego powodu otwierają dziób i intensywnie oddychają? Jak radzą sobie z utrzymaniem stałej temperatury ciała? Czy potrzebują mydła i szamponu, by się umyć? Czy mają uszy, a jeśli tak, to gdzie? Jak rozpoznać, czy to „pan” czy „pani” ptak?

Zagramy w dzięciołowe kółko i krzyżyk, pobawimy się w zabawy „Papuga Tiki Taki” i „Chwyć pazurkami”, pogonimy też za świetlnymi ptakami. W ramach prac plastycznych wykonamy ruchomego dzięcioła stukającego dziobem, ptaszki z piasku, a także poidełko, które będzie jednocześnie kąpieliskiem dla miejskich ptaków.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej wakacyjnej oferty.

Gwarantujemy wspaniałą zabawę, mnóstwo przygód oraz niezapomniane wakacje! 🙂

Szczegóły oferty mogą Państwo uzyskać u dyrektorów przedszkoli.

Opłaty (opieka pedagogiczna, wszystkie zajęcia, całodzienne wyżywienie)

  • dziennie – 100 PLN
  • tygodniowo – 450 PLN
  • miesięcznie –  1600 PLN

Przedszkole i Żłobek Ciuchcia Puch Puch Bielany

ul. Klaudyny 28a, Warszawa

Tel.: 660-718-942

E-mail: bielany@puchpuch.pl

Przedszkole i Żłobek Ciuchcia Puch Puch Targówek

ul. Łokietka 7, Warszawa

Tel.: 660-416-500

E-mail: zacisze@puchpuch.pl

Przedszkole Ciuchcia Puch Puch Wawer

ul. Stradomska 12, Warszawa

Tel.: 600-200-306

E-mail: wawer@puchpuch.pl

Zobacz pozostałe aktualności »

Zadzwoń: 22 490 24 24